Hakkımızda

AYDINLANMAK İÇİN KEŞFET

Keşfetmek, merak ederek, sorgulayarak ve deneyerek başlar.

Dairenin alanının neden πr2 olduğunu merak ettiniz mi? Birileri size bunu söylediği için mi yoksa kendiniz mi bu sonucu çıkardınız? Pi(π) sayısı neden hep sabittir ve sırrı nedir? Pi(π) sayısının bir sırrı varsa eğer dairenin de bir sırrı olmalı. Peki ya daire olmadan nasıl bir yaşama sahip olurduk?

Ya Pisagor teoremi, birçok soruyu çözerken kullandığımız ancak kanıtını hiç merak etmediğimiz?

Güneş enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmeyi kendiniz gözlemlemek istemez misiniz?

Fiziğin günlük yaşamımızda kullanımını merak ediyoruz,  bunu bugüne dek formüllerle yapmaya çalıştık. Peki ya bu formülleri kendimiz de bulamaz mıydık? Hem neden sembolleri ezberlemek zorundayız, onların ne anlama geldiklerini hiç anlamadan?

Bilim Oyuncakları & Deneysel Bilim Materyalleri birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Newton sarkacının çalışma prensibi, güneş panelli araba, fiziksel optik deneyleri, molekül modelleri, geometrik formülleri öğrencinin kendisinin bulabileceği materyaller... Gök cisimlerini evinizde hissedeceksiniz, böylece gökyüzüne bakarken daha büyük meraka kapılabilirsiniz.

Antik Yunan filozofu Sokrates kendisinin bir şeyi bilmediğini iddia ederek öğrencilerinin bildiklerini kendi kendilerine ortaya çıkarmalarına destek olduğunu söylerdi. Günümüzde ise eğitim materyalleri ile öğrencilerin bilgileri ortaya çıkarılır, bu bilginin nasıl kullanılacağı gündeme gelir, fen ile teknolojinin ilişkisi böylelikle kurulabilir. Öğrencinin eğitim materyalleri yoluyla önce bilimsel bilgiyi benimsemesi, deney yoluyla bu bilginin nasıl elde edileceğini görmesi ve kendi yaratıcılığını ancak böyle ortaya çıkarması beklenir. Sokrates tartışmanın ve böylece uzlaşmaya çalışmanın yazıdan daha etkili olduğunu söylüyordu. Modern zamanların dilinde bunu görseller ve materyaller yoluyla bir konuyu tartışarak ve sorgulayarak öğrenmenin hazır sunulan formülden daha etkileyici olduğu şeklinde ifade edebiliriz.

Eğitim, mühendislik ve bilişim alanlarında uzman kadromuzun işbirliği ile tasarlanarak üretilen deneysel bilim materyalleri sizlere bilimin gerçek yaşamı yorumladığını ve bu yolla teknolojinin geliştiğini gösterecek. Bilimi seven bir öğrencinin yaşamı boyunca bakış açısı değişecek ve çevresine ve dünyaya katkı sağlamak noktasında bireysel kararlar verebilecektir. Üstelik hangi mesleği seçerse seçsin motivasyonu hep bir adım ileride olacaktır. Matematiği, fiziği, kimyayı ve biyolojiyi sevmeyi kim istemez, yeter ki onların güzelliğinin farkına varsın...